Ostoslistasi
Ostoslistasi on tyhjä
22 Toukokuu 2025

Steutelta “Wireless Ex” anturit venttiilin asennon valvontaan

Langattomassa on etuja, se toimii erityisesti venttiilien asennon valvontaan vetyinfrastruktuurissa. Venttiilien valmistajilla on pääsy sähkömekaanisiin asentokytkimiin ja kosketuksettomiin Ex-muunnelmiin, joissa on alan yhteensopiva point-to-point -langaton tiedonsiirto.

Vetyteknologia on nousussa, ja Euroonpanlaajuisesti suunnitellaan 52 GW:n kokonaiskapasiteetin tuotantoa. Esimerkiksi Thyssenkrup aikoo "polttaa" masuunejaan vedyllä tuottaakseen ilmastoneutraalia terästä. Jakeluverkko vaatii kehittyneen infrastruktuurin, jopa tuhansia kilometrejä vetyputkia. Esimerkiksi Saksassa on jo kaksi suurempaa alueellista verkostoa, jotka sijaitsevat kemianteollisuudessa. Toinen ulottuu 240 kilometriä Ruhrin alueelta Reininmaahan ja 150 kilometrin pituinen putkilinja Itä-Saksan kemikaalikolmiossa Bitterfeldin ympärillä. Nämä putkistot ovat osa Saksan lähes 6000 kilometriä pitkää vetyputkiverkostoa, jonka on suunnitellut pitkän matkan kaasuputkien operaattorien yhdistys (FNB Gas). Suomessakin on käynnistymässä innovatiivisia projekteja. Gasgrid suunnittelee yli 1000 kilometrin vetyputkireittiä pitkin Suomen rannikkoa.

Haaste: venttiilin asennon valvonta erityisolosuhteissa

Riippumatta siitä toteutuvatko aiemmin mainitut suunnitelmat tulee vetytalouden kasvaessa olemaan huomattava tarve venttiileille, jotka säätelevät vedyn virtausta niin verkkojen sisällä kuin myös tuotanto- ja jakelulaitosten sisällä sekä kuluttajille. Näiden venttiilien asentoa on seurattava, jolle on vakiintunut tuotteisto sähkömekaanisten kytkinten ja kosketuksettomien antureiden erikoistuneiden valmistajien tarpeisiin. Monet tällaiset venttiilit ovat jo käytössä. Valittaessa kytkimiä ja antureita venttiilien valvontaan vetytaloudessa on kuitenkin otettava huomioon, että vety on räjähdysaltista ja sen suhteen sovelletaan kaasuräjähdyssuojaussääntöjä (ATEX:n vyöhykkeet 1 ja 2). Tämän lisäksi vetymolekyylit ovat erittäin pieniä, jonka vuoksi painetaso on erittäin korkea ja näin ollen vuototiiviysvaatimukset ovat erittäin tiukat.

Non-contact venttiilin asennonvalvonta Ex-vyöhykkeillä

Venttiilin asennon valvontaan on olemassa kahdenlaisia laitteita: sähkömekaaniset kytkimet ja kosketuksettomat anturit. Jälkimmäisillä on valtava etu erityisesti vetyverkostoissa, koska ne havaitsevat venttiilin nykyisen asennon ilman mekaanista kosketusta venttiilin karaan. Räjähtävää vetyä sisältävä painekammio voidaan siten pitää eristettynä tai kapseloituna, eikä ylimääräistä tiivistystä tarvita. Venttiilit kytketään solenoidien kautta, joka lisää turvallisuutta ja yksinkertaistaa rakentamista. Tällainen kosketukseton valvonta Ex-suojatuissa olosuhteissa voidaan toteuttaa esimerkiksi käyttämällä steute Controltec -sarjan induktiivisia antureita. Ex-alueiden 1 ja 2 Ex RF IS sisältää pitkät kytkentäetäisyydet, eikä se vaadi kohdetta vastineena.

Langaton tekniikka: todellisia etuja vetyinfrastruktuurissa

Vetyinfrastruktuurissa käytännöllinen venttiilin asennon valvonta saavutetaan antureilla, jotka kommunikoivat vastaanottimen kanssa kauko-ohjaimella. Tätä helpottaa erillinen Ex RF 96 ST -radiomoduuli, joka käyttää alan yhteensopivaa point-to-point langatonta toimintamallia. Tämä malli on kokeiltu ja testattu monissa asennuspaikoissa. Anturin tai radiomoduulin ja vastaanottimen välinen tiedonsiirto tapahtuu langattoman steute "sWave" -tekniikan kautta, joka on saatavilla eri taajuuksilla (868 MHz, 915 MHz, 917 MHz ja 922 MHz). Vastaanotin asennetaan yleensä Ex-alueen ulkopuolelle. Anturi saa virtaa litiumparistosta, joka voidaan vaihtaa Ex-alueen sisällä. Tämäntyyppinen virtalähde mahdollistaa lisätoimintojen käytön, kuten laitteen valvonnan tilasignaalin kautta tai saavutettavuuden lisäämisen mahdollisten häiriöiden yhteydessä LBT (Listen Before Talk) -tekniikan ansiosta. Lisäksi akkuteho yksinkertaistaa asennusta Ex-olosuhteissa, koska Ex-yhteensopiva kaapelointi ei ole tarpeen. Tämä on ratkaisu, joka on tehokas ja jota useat venttiilivalmistajat ovat jo suosineet.

Ex-suojattu modulaarinen langaton kojeisto

Steute "Industrial Wireless" -sarjan langattomille kytkinlaitteille ja moduuleille tarkoitettu modulaarinen järjestelmä tarjoaa käyttäjille valinnanvapautta. Esimerkiksi Ex RF 96 -sarjan sähkömekaaniset asentokytkimet ovat saatavilla langattomina versioina. Ne valvovat venttiilin karan asentoa, ovat saatavilla kaasulle tarkoitettuihin Ex-tiloihin ja sopivat siten venttiilin asennon valvontaan vetyinfrastruktuurissa. Lisäksi langattomat Ex-kytkimet ja anturit voivat hoitaa myös muita vetytalouden tehtäviä, esimerkiksi läppien ja suojaovien asennonvalvontaa.

Asiakaspalvelu
Onko sinulla kysymyksiä?
(019) 574 5700